Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

15 lipca 2017 r.
10:50

Landart Festiwal: Sobotni spacer nadbużańską drogą z landartami

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Co Gdzie Kiedy. Nad Bugiem, przy drodze od wsi Bubel Granna do Bubla Starego artyści z całego świata stworzyli landarty. W sobotę będzie je można zobaczyć na spacerze wernisażowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko w ramach siódmej edycji Landart Festiwalu, który już po raz trzeci odbywa się na nadbużańskich terenach. To obecnie jedyna poświęcona landartom impreza w Polsce.

10 i 16

- Spodobało nam się tutaj, spotkaliśmy życzliwych ludzi i przestrzenie które nas inspirują - mówi Jarosław Koziara z lubelskiej Fundacji Latająca Ryba, która ten festiwal organizuje. - W tamtym roku byliśmy na łące, dwa lata temu nad brzegiem granicznego Bugu, a w tym roku hasłem przewodnim jest droga - dodaje Koziara.

A dokładnie chodzi o czterokilometrową drogę od wsi Bubel Granna do Bubla Starego, gdzie od 10 dni artyści z całego świata tworzyli swoje instalacje.

W sumie będzie ich 16.

- Są to działania w kontekście przestrzeni, wynikające z natury. Artyści którzy je tworzą nie są przypadkowi. Dobieramy tych najbardziej zdolnych, interesujących. Pochodzą z różnych stron świata. W tym roku mamy rekord, bo przyjechał do nas artysta z Nowej Zelandii - precyzuje organizator. Nad Bugiem pojawią się też twórcy z Ukrainy, Włoch, Niemiec i z Polski.

Rozumienie drogi

- Obserwuję ten festiwal od początku, ale po raz pierwszy jestem tu fizycznie - przyznaje Grzegorz Borkowski, artysta, kierownik Działu Wydawnictw Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. - Zainspirował mnie tegoroczny temat. Drogę można rozumieć i emocjonalnie i intelektualnie. I chcę te dwa elementy pokazać. W namiocie umieszczę fragmenty tekstów pewnego pisarza. Namiot będzie punktem przemiany - dodaje Borkowski.

Donald Buglass przyjechał aż z Nowej Zelandii i nad Bugiem tworzy instalację w drewnie.
„Jego prace za każdym razem są odpowiedzią na otaczającą je przestrzeń, co czyni je unikatowymi, związanymi z konkretnym miejscem. Jedynym wspólnym motywem jest tu więź artysty z naturą. Buglass opiera się głownie na intuicji” - piszą o nim organizatorzy.

Vlodko Kaufman z Ukrainy do swojej pracy potrzebował niezliczonych par butów. Przy drodze zobaczymy jeszcze m.in. „Wiersze przydrożne” Waldemara Rudyka czy wyplecione z wierzby abstrakcyjne istoty od Jana Sajdaka.

Malownicza perspektywa

- Obierając na przewodni temat tegorocznej edycji festiwalu drogę, nie ograniczaliśmy się tylko do jej malowniczej perspektywy. Pośród domów, ścieżek, traktów Podlaskiego Przełomu Bugu, poszukujemy człowieka. Droga nie istnieje bez ludzi, ludzie - bez drogi - wyjaśniają kuratorzy, Barbara Luszawska i Jarosław Koziara.

Wszystkie prace pozostaną w naturalnej przestrzeni po zakończeniu festiwalu, podobnie jak instalacje z poprzednich dwóch edycji, które wciąż można oglądać nad Bugiem.

- Prace tutaj nie są niszczone. I - co najważniejsze - budzą zainteresowanie nie tylko turystów, ale także miejscowych - podkreśla Jarosław Koziara. - Zaobserwowaliśmy nawet spory wśród chłopów na temat interpretacji dzieła. Prości ludzie zainfekowani bakcylem sztuki współczesnej to największa wartość naszego festiwalu.

Internet, konkurs i spacer

Początki festiwalu były skromne. Fundacja Latająca Ryba zapraszała dwóch-trzech artystów, bo tylko na tylu było ją stać. Dziś z budżetem ok. 200 tys. złotych może sobie pozwolić na sfinansowanie kilkunastu prac i zorganizowanie szeregu wydarzeń (koncerty, warsztaty dla dzieci, mapping, wystawy).
Ale - jak podkreśla Jarosław Koziara - nie jest to „kombinat turystyczny”. Landart Festiwal to nadal dość kameralna impreza, która swoje drugie życie prowadzi w internecie. Bo po imprezie powstają filmy i dokumentacja fotograficzna.

Ostatnio Landart Festiwal nad Bugiem został uznany za jedną z Najlepszych Europejskich Destynacji EDEN 2017. To konkurs Komisji Europejskiej.

Spacer wernisażowy odbędzie się w sobotę, o godzinie 15. Zbiórka na skrzyżowaniu dróg Bubel Granna - Janów Podlaski - Gnojno.

Artyści tegorocznej edycji:

Instalacja

• Robert Kuśmirowski • Donald Buglass (Nowa Zelandia) • Waldemar Rudyk • Sergiy Radkevych (Ukraina) • Artur Trojanowski • Lorenzo Palmeri (Włochy) •Vlodko Kaufman (Ukraina) • Grzegorz Borkowski • Ralf Withaus (Niemcy) • Paweł Chlebek • Jarosław Koziara • Jan Sajdak • Mariusz Tarkawian • Tatiana Talipowa (Ukraina) • Bart Wolniewicz • Agnieszka Dudek

Performance

• Janusz Bałdyga • Vladimir Topij (Ukraina)

Fotografia

• Tomasz Sikora • Siarhiej Leskiec (Białoruś) • Roman Krawczenko (Ukraina)

Film

• Dorota Proba • Monika Proba

Warsztaty

Karuzela Sztuki - • Marta Ryczkowska • Agnieszka Chwiałkowska

Pozostałe informacje

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna